HONDA CB 500 X

Malé pětikilo na zvýšeném podvozku dokonale klame tělem. Celkový design jasně ukazuje na celou modelovou řadu CB 500 a jen u Xka je tomu trošku jinak. Zvýšená řídítka, přidané kapoty a vyšší štítek, možná pár cm přidaných na podvozku... Stále jsem si říkal, že to nemůže být jiné, než klasická CB řada. Pouze do doby než jsem usedl za řídítka. Jakmile totiž usednete na tenhle stroj, úplně to změní pohled na to, jak má člověk zažité menší stroje. Máte ihned ten správný pocit dospělého stroje i při užším profilu mezi koleny. Při výšce 168 i třeba 183cm stroj sedne naprosto perfektně. Nikde nic nepřečnívá, vše je tak napasované, jako by to stavěli přímo pro vás. Bohužel kompletně digitální display přeci jen vymáčkl slzu z oka a opravdu vzpomínám na přehlednější budíky s rafikami a pár informacemi na drobnějším displeji. Trochu zbytečně avantgardní. Zato, ovládací prvky a přepínače snad ani líp vyřešit nejdou. Tohle má prostě Honda vymakané k mé naprosté spokojenosti. Vše jde s tím správným chodem, tak aby řidič cítil i v rukavicích aktivaci blinkrů a nemusel se na přepínač ani podívat. Vše je integrováno v dosahu i kratších prstů.

Linky „přizdviženého“ CB jsou po pár dnech akceptovány a krom budíků „nehudrám“ na nic. I když vím, že stroj je primárně určen pro skupinu A2, přeci jen bych je vyhovující i pro starší zkušené jezdece, kteří se nehoní za extrémem ve výkonu nebo v rychlostech. Jízdní projev… při kličkování mezi auty s vyšším posezem a měkkým ovládáním jsem tomu přišel na chuť. Ruce držící při vzpřímeném posezu vyšší řídítka mají tendenci při náklonech ještě více utahovat oblouk a stroj se zdá až hravě neposedný. Ale pokud si na tohle člověk zvykne, musí to ocenit v hustém provozu.

Při delší jízdě rovně za nosem nad zhruba stodvacet to ale tak příjemné není a CB500X se na podélných spárách a nerovnostech občas zavrtí. Přesto musím ocenit podvozek, protože poskytuje naprosto komfortní jízdu a tlumení odfiltruje i celkem velké příčné nerovnosti. Taktéž užší a přesto komfortní sedlo poskytuje velmi dobrou oporu po řidičovo pozadí. Výborný je zvýšený turistický štítek, který dokáže rozhodit vzduch, takže do zhruba 150km v podstatě nemá řidič tendenci se nějak krčit. Vhodné je jej případně doplnit menším deflektorem a pak je za plexi naprostá pohoda.

Motor je naprosto nezáludný a svým naladěním s 35Kw absolutně hodný. Je prost jakýchkoli vrtochů s cukáním při pomalé jízdě a v podstatě i při jízdě rychlostí chůze řidič nemusí sáhnout na spojku a vše koriguje jen plynem. Co ovšem je pro mne naprosto skvělé je spotřeba. Při konstantní devadesátce na okreskách na vás poblikává spotřeba v rozmezí 2,8 až 3,2 litru. Takovou spotřebu má skútr o obsahu 125ccm. Opravdu paráda.

Na brzdy si stěžovat nelze, fungují velice dobře a i při hlubším náklonu když ťukneme na přední páčku je jejich nástup přímý bez kousání a záludností. Přesto hutný účinek přední brzdy trochu kazí zadrnčení (ABS) zadního pedálu při odlehčení kola. Což by se mi asi nestalo, kdybych zkusil i jízdu ve dvou. Při dodržení pravidla (držet zvolenou stopu) při kroužení krátkých oblouků si jede CB500X jako po kolejích, pokud ale řidič začne s řídítky zápasit a zavírat je vahou rukou bude stroj protestovat a dlouhé oblouky bude nervózně vykružovat s takovou horší kolébavou odezvou.

Když vezmu všechny možné důvody (cena, spotřeba, pohodlí, zaměření, hodnota, radost z jízdy atd.) a měl bych kombinovat proč si tenhle stroj pořídit, najdu samé plusy. Ano je to stroj určený pro širokou skupinu řidičů a poskytuje perfektní pohodlí a výbornou odezvu. Dá se přikoupit i pár drobností výbavy, které pomohou při cestování. Jasně, že enduro vypadá jinak, ale jako cestovní stroj je to velice dobře skloubený mix vlastností, které motorkář hledá.

 

Recenze: https://www.motorkari.cz/motokatalog/honda/honda-cb-500-x.html

YOUTUBE

https://www.youtube.com/watch?v=QabBRMo0Ye4&t=287s